27 Nisan 2015 Pazartesi

Amfitiyatro Deyip Geçmeyin

Amfitiyatrolar, antik çağın günümüze kazandırdığı çok önemli mimari eserler. Hala yaygın bir kullanıma da sahip. Örneğin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Salonu da yeni düzenleme ile bir amfitiyatro şeklini almıştı.

Amfitiyatroların çok önemli bir özelliği vardır, seyirci denize veya manzarası güzel bir yere bakar. Yani sahnenin arkasında deniz vs. kalır. Bu sayede eser sahnelenirken, seyirci güzel bir manzarayı da izler.


Zonguldak Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğünün altındaki plaja yeni tesisler kazandırmak için bir proje hazırlamış. Güzel görünüyor. Ancak bir ayrıntı, işte buraya yapılacak amfitiyaronun yönü ayrıntısı. Sahne kara tarafında, dolayısıyla seyirci denizin, yıldızların, bulutların, martıların oluşturduğu manzaradan mahrum, sahne arkasında yoğun araç trafiğininin ve bahçesiz Bahçelievler mahallesinin birbiri üzerine yıkılacakmış gibi duran apartman görünümüne maruz kalacak. Bırakın, azıcık da olsa şu farkında olmadığımız denizin tadını çıkarsın; sahnede sergilenenin yanında bu da bir ikram olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder